Governors

The Governing Body 

Governors are responsible for the strategic vision of the school, supporting the Headteacher and staff in achieving that vision.  Governors have responsibility for appointing the Head Teacher, overseeing  the schools budget, setting annual targets and monitoring performance against those targets to help raise standards of achievement. Governors also visit the school regularly and attend events.  Our Governing Body comprises of 12 Governors.

There are two sub-committees, the Finance & Premises committee which includes Health & Safety, and Personnel & Curriculum.  Sub-committees meet at least half termly and report back to the Full Governing Body at their meetings.

If you wish to contact the Governing Body, please email Mrs Rebecca Debbage – Clerk to Governors’ at office@southwalshamfairhaven.norfolk.sch.uk

Click here to view Governor’s attendance at meetings 2020/2021

Our Governors

Suzy Strowger – Co-opted Governor (Chair)
First appointed 5th May 2018
Term of office ends 4th March 2026
Member of Personnel & Curriculum Committee
Appointed by the Governing Board
Frank Shippam – Local Authority Governor
First appointed 21st February 2012
Term of office ends 15th Sept 2024
Chair of Finance & Premises Committee
Appointed by the Local Authority
Annie Hamilton – DBE Foundation Governor
First appointed 8th December 2016
Term of office ends 26th June 2025
Chair of Personnel & Curriculum Committee
Appointed by the Diocesan Board of Education
Ian Campbell – Parent Governor
First appointed 3rd December 2019
Term of office ends 2nd December 2023
Member of Personnel & Curriculum Committee
Appointed by the school
Declaration of Interest;
Mrs Claxton (Teacher) is wife’s cousin
Beth Spaul – DBE Foundation Governor
First appointed 13th January 2021
Term of office ends 12th January 2025
Member of Finance & Premises Committee
Appointed by the Diocesan Board of Education
Declaration of Interest;
Teacher and Staff Governor at Reedham Primary
Karl Plane – Foundation Governor
First appointed 11th November 2021
Term of office ends 10th November 2025
Member of Personnel & Curriculum Committee
Appointed by the Diocesan Board of Education
Rachel Whiles – Parent Governor
First appointed 11th March 2022
Term of office ends 10th March 2026
Member of Finance & Premises Committee
Appointed by the parents of Fairhaven School
Declaration of Interest;
Teacher at Sprowston Junior School
Jan Chambers DBE/PCC Foundation Governor
First appointed 1st August 2006
Term of office ends 7th May 2023
Member of Finance & Premises Committee
Appointed by the Diocesan Board of Education
and Parochial Church Council
Declaration of Interest;
Bursar at Fairhaven School
Catherine Fleet – Staff Governor
First appointed 1st December 2007
Term of office ends 6th December 2023
Appointed by the Staff of Fairhaven School
Stephanie Lake – Head Teacher
Rebecca Debbage – Clerk to Governors’
Vacancy – PCC/DBE Foundation Governor
Vacancy – Foundation Bishop Governor